E-post
post@wim.no
Telefon
+47 22 68 27 08
Søk
Bønnetider
Donasjon
  • No
  • En

Spørsmål og svar

Utforsk vår unike samling av spørsmål og svar om islam på norsk, og få innsikt i bønn, faste, familie og dagligliv gjennom pålitelige islamske lærde. Søk i databasen eller still ditt eget spørsmål og få personlig veiledning.

Søk
❌ Ingen resultater funnet
Publisert på: mai 6, 2008

I September blir vi lykklige foreldre. Det vi lurer på er om det er noe bønn vi kan utføre for den ny fødte.

Takk for Deres henvendelse til oss. Det er flere generelel bønner som kan brukes ifm fødsel. Her er noen eksempler: «Rabbi hab li milla dunka dhurriyyatan tayyibatan innaka sami ud-dua». Oversettelsen: «Min Herre, gi Du meg en ren etterkommer! Du er den som hører bønn.» (Koranen, 3:38)
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: januar 26, 2009

jeg hadde spørsmål angående zamzam. Noen sier at en skal gi zamzam til nyfødt. Er det riktig? Jeg skjønner at det går greit å gi zamzam til barnet er noen uker gammel. men skal en gi den dagen barnet blir født blir jeg veldig usikker på? det jeg har lest er det viktig at en nyfødt kun får melk fra moren, spesielt på starten, hvis barnet får noe annet kan det på en måte ødelegge ammingen. Det kan føre til at barnet mister lysten på morsmelk. jeg er litt forvirret, man får høre jo så mange historier at en skal gjøre det og det. Hvis du kan svare om det er noe sunna eller ikke hadde det vært fint.

Det er bare hyggelig at du spør. Det er viktig å spørre om ting i Islam man er usikker om. Koranen er på arabisk fordi den ble åpenbart på arabisk som var profetens (fred være med ham) språk, akkurat som andre hellige bøker var åpenbart for profeter på deres respektive språk. Dessuten er arabisk et språk som er ganske rikt med flere varianter av forskjellige ord, unike bøyningsformer, begreper, osv.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: mai 6, 2008

Hva er den beste måten for en muslim, som er interessert i sin religion (men er opptatt med universitetstudier, og har mangel på lærere, eller lærere som har tid), å lære om hans religiøse plikter? Er det obligatorisk for hver eneste religiøs person å lese mange islamske tekster? Er det galt hvis en liker å undersøke bevis/kilder [s. gyldige kjennelser] nærmere, ettersom dette medfører økt overbevisning og høyere ambisjoner?

Forpliktelsen overfor en moralsk ansvarlig muslim er å bruke sine krefter på å lære seg det som er obligatorisk for ham å vite, og inkluderer: ‘aqida (trosetninger), renselse, bønn, faste, kjøp og salg og alt som berører ham på grunn av hans yrke eller virke, som f.eks å være en lege. Hvis han ikke lærer seg dette, er han syndende. Hensikten med å gjøre dette obligatorisk er å få ens tilbedelse og arbeid til å bli gyldige gjennom [s. kunnskapen om] dens bestanddeler og betingelser. Å tilegne seg kunnskap utover dette er en sunnah. Og la det også være sagt at ervervelse av kunnskap om det obligatoriske ikke er begrenset til å lese en tekst eller en bok. Det er mulig at en vil få besvart sine spørsmål om den obligatoriske kunnskapen, som spørsmål om ‘aqida eller om en kjennelse som berører ens personlige tilbedelse eller arbeifd. Den beste måten, dog, å forstå kjennelsene på er å å delta på kunnskapsbaserte fiqh-kurs regelmessig, som undervises av en kvalifisert person.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: mai 31, 2011

Assalama-o-alaikom spørsmålet mitt er hvis noen foreldre tvangssetter Quarn-e-Pak i magen til datteren deres og tvangsmessig tar halvparten av det og gifter seg der hennes bolig er, selvfølgelig vet foreldrene hennes at hun vil gifte seg med noen andre, hva er da loven for dette? Og hvis jenta tok halvparten av det ved å trykke hånden inn, hva er tilgivelsen for dette, vennligst tilgi meg.

Takk for Deres henvendelse til oss. Det er flere generelel bønner som kan brukes ifm fødsel. Her er noen eksempler: «Rabbi hab li milla dunka dhurriyyatan tayyibatan innaka sami ud-dua». Oversettelsen: «Min Herre, gi Du meg en ren etterkommer! Du er den som hører bønn.» (Koranen, 3:38)
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: august 16, 2012

Jenta jeg skal gifte meg med bruker navnet til moren sin som etternavn, hvordan er dette når man skal gjøre nikah og hva er mest riktig, utifra det jeg har hørt er det mest vanlig at barna skal ha etternavnet til faren sin finnes det noen unntak her? Og hva er mest vanlig når jenta gifter seg og skal bytte etternavn, har googlet litt på dette og det står at jenta ikke skal fjerne farens etternavn og at dette er en synd men hvordan skal jeg stille meg til dette når jenta ikke bruker faren sitt etternavn i hele tatt ? Håper på svar.

Det er ingen krav for jenter, eller gutter, å ha etternavn etter sin far. En persons fulle navn kan til og med være uten et etternavn. Generelt kan man ha et vilkårlig navn så lenge det ikke har en betydning som strider med det grunnleggende i islamsk tro.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: mars 19, 2013

Kan du forklare litt hva Sharia går ut på? I korte trekk, hva er Sharia, hvor i verden praktiseres Sharia, og er den Sharia som praktiseres slik den er beskrevet fra et religiøst ståsted (har den noe grunnlag i Koranen)?

Sharia is the divine law. It is a set of rules that God commands humans to live by. It makes clear to us what we should do and what we should not do, and its rules are intended to protect humans from evil and to make all aspects of their lives useful and enjoyable. Sharia is an all-encompassing expression of Allah’s will for both the spiritual and social lives of humans through commandments, prohibitions, or permissions.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: januar 8, 2009

Aslam u alaikum! Jeg er ei jente på 16 år og har lurt på dette spørsmålet ganske lenge, men turde aldri å spørre "uncleji" (imam). Jeg synes faktisk det er lettere å skrive det her på wim.no. Spørsmålet mitt er: Kan man bruke halskjede med aytalkursi på i badet og toalettet ? OG kan man bruke det når man har mensen?.. En venninne fortalte meg at hun også lurte på det engang, også spurte hun sin quran-lærer og han svarte: Så lenge den ikke er synlig, går det bra. Dette gjelder da toalettet. Men det med mensen turde hun heller ikke å spørre.. Det var litt flaut mente hun. Håper dere kan svare på det! Takk på forhånd!

Takk for å sende inn spørsmålet. I Allahs navn, den mest Barmhjertige og Nåderike. Måtte Han velsigne sin elskede profet Mohammad, fred være med ham, den beste i skapelsen. For å forstå Koranens rang og edelhet, er det verdt å nevne dens beskrivelse av Skaperen selv: «Nei Sannelig, dette [koranen] er en påminnelse, og den som vil legger seg den på minne, på ærverdige blad, opphøyde og rene, ved skriveres hender, edle og fromme» (Koranen 80:11-16) Mens disse versene definerer etikettene for nedskriving av Koranen, forteller følgende vers om hvem som er egnet for å røre den: «Ingen får røre den [Koranen] unntatt de rene» (Koranen 56:79) Hva angår ditt spørsmål, innebærer bruken av et slikt hengende ornament i realiteten fysisk kontakt med det nedskrevne verset fra Koranen. Med utgangspunkt i de ovennevnte versene, og for å ivareta respekten og ærbødighten for Koranen, vil det ikke være tillatt å bruke en slik halskjede under menstruasjon eller i en tilstand av større rituell urenhet (janaba), det være mann eller kvinne for sistnevnte. Det samme gjelder for bruk av denne halskjeden på toalettet, hvis teksten til verset ikke er tildekket. Og Allah vet best. M. Azhar Godkjent av Imam Najeeb-ur-Rehman Naz
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: september 22, 2007

Zaid har et stort antall bønn, som han tar igjen fem ganger daglig. Finnes det noen muligheter for han, slik at han fortest mulig blir frigjort fra dette ansvaret og slipper straff fra Allah?

Zaid har et stort antall bønn, som han ønsker å ta igjen fortest mulig. Den letteste muligheten ifølge Alahazrat Imam Ahmad Raza er: Det er tillatt for han i ruku og i hver sujud at han istedenfor å sitere subhana rabbi yal azeem og subhana rabbi yal a’la tre ganger, kan han sitere dette kun en gang. Man skal alltid huske på at siteringen ikke starter før man har bøyet seg helt og er i ruku stilling. Man skal være i denne stillingen til man har sagt det siste ordet, altså azeem. Det samme gjelder når man gjør sujud. Man skal alltid huske på at sitering ikke starter før man er i sujud stilling. Man skal være i denne stillingen til man har sagt det siste ordet, altså a’la. Andre forkortelsen kan gjøres i tredje og fjerde rakah i fard salah, hvor man kan istedenfor surah al-Fatiha si Subhan Allah tre ganger og gjøre ruku. Det er nødvendig at man står rett og sier Subhan Allah før man går over til ruku stilling. Denne muligheten gjelder kun i tredje og fjerde rakah i fard salah. Den muligheten gjelder ikke i witr (wajib salah). Da skal man alltid sitere surah al-Fatiha kombinert med en annen sura tilslutt. Tredje forkortelsen kan gjøres i siste rakah når man har sitert attahiyyat eller tashahhud. Istedenfor å sitere hele durood og dua kan man si Allahumma salli ala sayyidina Muhammad wa alihi og avslutte bønnen. Fjerde muligheten er i siste rakah til witr. Istedenfor å sitere hele dua-e-qunoot kan man isteden si rabbighfirli en eller tre ganger. (Fatwaa Razwiah, bind 3, s. 622) Og Allah vet best. Oversatt av Javaria T. kilde: www.islamicacademy.org
Besvart av: Javaria T
Publisert på: januar 6, 2008

Hvordan utfører man bønnen av trengsel (salat al-hajah)?

Assalamu alaikum, Takk for din henvendelse. Både Koranen og hadith inneholder flerfoldige dua, hvor det oppfordres til å be til Allah om alt man har behov for. Allah (’Azza wa jall) hører alle våre bønner og svarer dem, etter det Han sier i Koranen: «Når Mine tjenere spør etter Meg, se, Jeg er nær. Jeg svarer den bedendes bønn når han ber til Meg. Måtte de så høre på Meg, og tro på Meg, så de må finne den rette vei.» (2:186) I et annet vers forteller Allah hvordan vi kan påkalle Ham: «Påkall Herren ydmykt i det skjulte. Se, Han liker ikke dem som går over grensen.» (7:55) I hadithene under beskrives dua (bønn) på følgende måte: «Dua er ibadah, altså en form for tilbedelse.» (Ihya al-Uloom, urdu, bind 1, s. 557, Dar-ul-Isha’at, Karachi) «Dua er kjernen av ibadah.» (ibid) «Spør Allah om Hans gunst. For Allah elsker å bli bedt om det. Den beste ibadah er å vente på velstand.» (ibid) Oppfyllelsen av dua har sine forutsetninger, slik at en ikke kan nøye seg med å gjøre dua alene i en vanskelig situasjon eller i trengsel. Viktigheten av å forrette bønnen, faste i ramadan, betale almisse osv kan ikke overdrives i denne sammenheng. Å resitere Koranen regelmessig er også en av de beste måtene å fylle sitt hjerte med glede, tilfredshet, sinnsro og fred på. Det er i realiteten en stor velsignelse, og den beste wazifa. Ikke minst må man være påpasselig med å avstå fra det onde og tilegne seg det gode. På denne måten vil man kunne styrke sine bønner, slik at de blir godtatt og besvart. Under følger en kort avhandling av en bønn som heter salat al-hajah, altså bønnen av trang. En stor takk går til søster Javaria T. som har oversatt den for wim.no. Det oppfordres på det sterkeste å utforske den, og insha’Allah vil den være til stor hjelp, ettersom den er overlevert fra den hellige profeten Mohammad (fred være med ham) selv. Abdullah ibn Abi Awfa (måtte Allah være til lags med ham) beretter at Allahs sendebud (måtte Allahs velsignelser og fred være med ham) sa: ”Hvem enn som har et behov ved Allah, eller ved et menneske, la ham på ordentlig vis utføre den rituelle vasken og deretter be to rakat. Dernest, la dem, lovprise Allah og sende velsignelser på profeten (måtte Allahs velsignelser og fred være med ham). La dem deretter si: Oversettelse: Det finnes ingen gud, unntatt Allah den mest Overbærende, Gavmilde. Hellig er Allah, Herren av den Overveldende Trone. All Lovprising er til Allah, all verdens Herre. Jeg ber til Deg (Allah) om alt som fører til din barmhjertighet, og din overveldende tilgivelse, berikelse i alt det gode, og frihet fra all synd. La ikke noen av mine synder være uten å bli tilgitt, og ingen bekymring utenom de Du har en løsning på, og ingen trang, som er å oppnå din glede, uten at Du har oppfylt den, Du den mest Barmhjertige!” [Berettet av Tirmidhi og Ibn Majah. Hadithien har en ubetydelig svakhet. Slike hadither blir likefremt fulgt i forhold til gode gjerninger (fada’il al-a’mal) ved generell enighet blant tradisjonelle sunni lærde] Bønnen av trang er veldig enkel: Essensen i det er å fremme ens behov overfor Allah, den Høyeste, ved å utføre den rituelle vasken (wudu), be to rakat (eller fire), og deretter be helhjertet til Allah. Det er foretrukket og å bruke den ovennevnte eller en annen liknende dua overført fra den elskede profeten (måtte Allahs velsignelse og fred være med ham). [Ibrahim al-Halabi, Sharh Munyat al-Musalli; al-Fatawa al-Hindiyya; Ibn Abidin, Radd al-Muhtar] Den innvendige skikken for dua innebærer å vise vår trang og absolutte underkastelse til Allah, overlate sin sak til Allah, og å vite at den eneste som kan gi og gagne oss, er Allah den Opphøyde. Med dette bør man være sikker på at Allah svarer våre bønner, men slik han finner det beste for oss. Når omstendighetene ikke tillater oss å be to rakat, bør man likevel gjøre dua til Allah, fremme sine behov overfor Ham, for Han svarer vår dua og elsker å bli bedt til. Måtte Allah Ta’ala belønne deg med det som er best for deg både i dette livet og i livet etter døden, ameen. Og Allah vet best. Najeeb-ur-Rehman Naz
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: januar 29, 2008

Jeg trenger å vite detaljert prosedyre for utførelse av Salat-ul-Istikhara. Jeg er hanafi, hvis det skulle være av betydning.

Wa alaikum assalam, Istikhara bønnen er veldig enkel: Man ber to rakaat når man måtte ønske, men ikke i tiden hvor det ikke er tillatt å utføre bønn. Deretter resiteres dua for istikhara. Det er best å resitere før man sover, men det er ikke nødvendig. Man bør legge til side ens egne meninger og oppfattelser om saken og heller vente på et tegn fra Allah eller vente på en indikasjon på hva som bør gjøres. Hvis det er uklart, er det anbefalt å gjenta istikhara bønnen og dua syv ganger. Shaykh Nuh Keller nevnte at jo flere ganger man utfører istikhara bønnen, jo klarere vil svaret bli. Han ber for alt som kan ha betydning, og også for ting man ikke trodde var nødvendig å gjøre istikhara for. Hvis man kommer opp i situasjoner hvor man ikke har mulighet for å be, bør en forholde seg til dua alene. Det er noe menstruerende kvinner også bør gjøre. Den store hanafi lærd og hadith ekspert fra Aleppo, Shaykh Abdullah Siraj al-Din nevnte i boka hans angående ærbarheten av bønnen og som blir utført av sufier, inkludert Shaykh al-Akbar Muhiyyuddin ibn al-Arabi (måtte Allah helliggjøre hans hemmelighet), å utføre isthikhara bønnen i starten av dagen, etter soloppgang, slik at Allah kan veilede riktig gjennom hele dagen og holde dem vekk fra å begå synder. Vi ber Allah å gi oss nyttig kunnskap og suksess for at vår væremåte blir elsket av Han og følge fotsporene til Hans elskede profet Muhammad (fred være med ham). Oversatt av Javaria T. kilde: sunnipath.com
Besvart av: Javaria T
Publisert på: juni 12, 2008

Salam Lurte på om man kan slå sammen bønnene hvis ma ikke rekker å be alle i riktig tid? Som f,eks har jeg problemer å be isha fordi det hender jeg er trøtt og trenger søvn siden jeg må tidlig på jobb dagen etter. Da lurte jeg på om jeg kan be isha i samme tid som maghrib? Et annet spm er om isha kan tas kl 3 natta? Hørte at dette kan ikke gjøres etter kl 12,men så lenge det er før fajir,da burde det gå bra. Takk

Assalamu alaikum, Takk for din henvendelse. Det er en uenighet blant de lærde på spørsmålet om å slå sammen bønner. Ifølge Imam Abu Hanfia (måtte Allah være tilfreds med ham) er det ikke tillat å be to forskjellige bønner rett etter hverandre, med mindre tiden for den etterfølgende bønnen trer inn rett etter den første bønnen er forrettet. Hans mening er basert på følgende vers i Koranen: Visselig, bønnen påhviler de troende som en forskrift med angitte tider. (4:103) Ifølge dette verset er det en forutsetning at man ber innenfor den angitte tiden for at bønnen skal være gylig. Unntaket fra regelen er under hajj, atså pilgrimsreisen. Zuhr og asr kan bes sammen i zuhr-tiden på Arafat-dagen, mens maghrib og isha i isha-tiden i Muzdalifah. [Kitab al-Fiqh (urdu oversettelse av al-Fiqh ala al-Mazahib al-Arbah), bind 1, side 785-6, Mehkama Auqaf Punjab, Lahore] Isha tiden strekker seg i prinsippet helt til tiden for fajr starter. Den kan drøyes til midnatt (med midnatt menes det som regel midten av tiden mellom solnedgang og soloppgang, og IKKE klokken 12 nødvendigvis), men det er ikke anbefalt å utsette den til etter midnatt. Spesielt om sommeren når det er korte netter, er det anbefalt å be isha tidligst mulig. (Imdad al-Fiqh, s. 58, Dar al-Salam Cairo) Og Allah vet best. Wassalam Najeeb-ur-Rehman Naz
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 20, 2008

Salam, Kan man lese namaz med øynene lukket ? Jeg føler at jeg konsentrerer meg bedre med øynene lukket. jazakhallah khair. U. Khalid

I prinsippet er det makrooh (mislikt) å lukke øynene under bønn. Men det er tillatt etter behov. F.eks om det er noe foran deg som kan være forstyrrende å se på (Kitab al-Fiqh, 1/437), eller om det er vanskelig å konsentrere seg med åpne øyne [Bahar-e-Shariat (ifølge Durr al-Mukhtar og Radd al-Muhtar), 1/245, Maktaba Alahazrat]. Og Allah Ta’ala vet best. Najeeb-ur-Rehman Naz
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 26, 2009

Jeg lurte på om hvorvidt er grensen for å spise makhru mat? Det er vanlig i vennegjengen at man spiser pizza og andre typer matvarer som ikke inneholder svin, men andre type kjøtt. Er det samme som å spise haram? Har dessuten hørt at når man spiser haram, så godtar ikke Allah menneskets salah og bønn også. Gjelder det oxo når man spiser "jhatka"? Hvilke kategori faller "jhatka" mat innenfor?

Å spise dyrekjøtt som enten ikke er tillatt i seg selv eller ikke slaktet i henhold til islamske forskrifter er haram. Det er med andre ord to kategorier av kjøtt som ikke er tillatt å konsumere: – Kjøtt fra haram dyr (dyr som i seg selv ikke er tillatt å konsumere som for eksempel svin, hund osv)
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: august 26, 2009

Jeg lurte på hvordan det er når det gjelder å vende føttene mot Mekka når man ligger og sitter osv. Er det mislikt å gjøre det?

Man bør unngå å vende føttene mot Mekka, da dette ses på som en uærbødig handling. Dette forbudet gjelder uansett tilstand, enten man er våken, sovende, sittende eller ligggende. (Fatawa Rizwiyya)
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: september 9, 2009

Er det tillatt å ta imot lotteripenger?

Lykkespill og lotteri har uheldigvis blitt alminnelig praksis i muslimske samfunn. Noen muslimer har blitt til de grader vant til lykkespill at de ikke er klar over hvor stor synd de egentlig begår og at all inntjening fra dette utvilsomt er ulovlig (haram).
Besvart av: Javaria T.
Publisert på: september 10, 2009

Har et spm ang visakort hvis jeg kjøper en vare med visakortet mitt da betaler man gebyr 1-2kr for det altså da vil varen koste mer en det egentlig skulle vil dette da bli sett på som riba?

Gebyret som du belastes med ved betaling med visa- og/eller kredittkort er ikke riba/rente. Samtidslærde ser på slike gebyrer og eventuelle årsgebyrer for visa- og/eller kredittkort som betjeningsavgift banken eller kortleverandøren tar for tjenesten de leverer.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: september 23, 2009

Jeg er en mann på 30 år, som bor i Midtøsten. Jeg ber fem ganger om dagen og leser Koranen regelmessig. Jeg har sterk tro på Allah, mest fordi Han har hjulpet meg gjennom vanskelige situasjoner. Denne troen blir sterkere og sterkere.

Å innta alkohol og begå utukt er to av de største syndene (al-kabair) blant flere andre synder. Derfor må man alltid passe på ikke engang å komme nær slike synder. Bruk av rusmidler (uansett mengde) er totalt forbudt (haram). Det som ble sagt av vennen din; at inntak av mindre mengde alkohol er uproblematisk, er fullstendig ukorrekt. Inntak av alkohol fører til at en person lett begår andre synder, akkurat slik det skjedde med dere.
Besvart av: Javaria T.
Publisert på: november 10, 2009

Jeg liker å kle meg godt, jeg liker å se ordentelig ut når jeg forlater huset. Til tider opplever jeg at jeg får ekstra oppmerksomhet fra jenter når jeg er kledd som jeg er. Jeg trives til tider av å vite at jeg ser bra ut og at jenter ser på meg (ønsker å finne en jente slik at jeg kan gifte meg snart), men er det galt av meg å kle meg på en slik måte som tiltrekker jenter? Jeg går på ingen måte kledd i "utfordrende" klær, men jeg går i fine og moderne klær. Burde jeg slutte med det?

Det er tillatt å bruke fine og moderne klær selv for å pynte seg med dem. Det står i Koranen: «Dere Adams barn, Vi har gitt dere klær til å dekke deres nakenhet, og til pynt. Men fromhetens drakt er bedre.» (7:26) I en hadith står det: «Allah liker at Hans gaver synes på Hans tjenere.» (De rettvises hager (Riyad al-Saliheen) 2008, s. 192)
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: mai 22, 2007

Assalaam alaikum, Shaykh, mitt spørsmål er angående søstre. Dersom ens søster ikke er gift og på grunn av hennes kresne natur, det ser ut til at det er lite trolig at hun gifter seg i nærmeste framtid, ligger ansvaret angående hennes velferd på hennes fars skuldre? Tatt i betrakting at hun faktisk er i midten av 30 årene, og hennes far er i midten av 60 årene. Hun jobber og sosialiserer seg som hun ønsker, men hun er punktlig når det gjelder salah (bønnen) osv. Og jeg vet helt sikkert at hun bare sosialiserer seg med sine muslimske søstere. Det at hun har nektet alle frierier, gjør det min far syndig og vil synden i retur falle på meg, hennes yngre bror (men den eldste av to brødre). Også, jeg akter å studere utenlands, vil ansvaret for min søster falle på mitt hodet hvis min far går bort, tatt i betrakting den uavhengige naturen til kvinner (min søster mest definitiv inkludert) i vesten. For eksempel, jeg er nesten sikker at hun ikke ville reist utenlands med meg, og jeg ville sannsyneligvis ikke hatt råd til det (da jeg selv er gift). Shaykh, beklager for den vanskelig måten jeg har skrevet mitt spørsmål på, det er mer forespørsel om råd enn et formelt spørsmål. I all fall, takk for at du tar deg tid til å overveie og forhåpningsvis tilby en løsning for min situasjon.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, den Nåderike. Kjære bror, Å avslå ekteskap: Din søsters avslag om å gifte seg er ikke en synd. Din far kan heller ikke stilles til ansvar hvis hans datter nekter å gifte seg. Heller ikke du selv pådrar deg noe synd dersom din søster nekter å gifte seg. Det er hennes forrett.
Besvart av: Khudija Mahmood
Publisert på: mai 30, 2007

En kvinne fikk hennes månedelige blødning, som varte kun en dag. Etter dette får hun hvit utflod som varer kun en dag. Ofte får hun blødninger som varer en eller to dager. På bakgrunn av dette gjør hun ghusl. Men siden hun likevel antok at hennes blødninger kunne starte igjen, ventet hun helt til slutten av bønnetiden før hun utførte ghusl. Tilfeldigvis mistet hun denne bønnen. To dager seinere startet blødningene igjen, som varte i seks dager. Tatt i betrakting at hennes renhetsperiode mellom disse blødningene ikke varte i femten dager i strekk, regnet hun det som en blødningsperiode på ti dager sammenhengende, skal hun ta igjen sine bønner? For det andre tatt i betrakting at hun har hatt en blødningsperiode på ti dager, hvor hun har tatt igjen bønnene (gjort qada) i to dager, kan disse bønnene regnes med? Hun tok igjen (altså gjorde qada) sine bønner i disse dager, da hun ikke visste at hennes periode ikke helt var over.

For å svare på dette spørsmålet og andre spørsmål relatert til menstruasjon må en kunne grunnleggende prinsipper om menstruasjon. Nemlig: 1. Minimum menstruasjonsperiode er på tre dager. Det betyr at hvis blødningen stopper under tre dager, vil ikke dette bli regnet som menstruasjon.
Besvart av: Javaria T
Publisert på: juni 2, 2007

Jeg ønsker å vite hva slags plikter en ektemann har overfor sin kone når det gjelder å gi henne separat husly. Denne ektemannen lar sin kone bo sammen med hans familie, som fører til at hun må dele all husstands fasiliteter med resten av hans familie (kjøkken, bad). Det fører til mange problemer for hans kone og hun har heller ingen privatliv. Ektemannen har mulighet til å skaffe eget husly og fasiliteter for henne, men det gjør han ikke. Kona har det vanskelig. Kan du vennligst forklare utefra Hanafi lovskole hvordan dette problemet kan løses? Jeg har hørt at Hanafi lærde har retningslinjer på dette området, hvor det berettes at ens kone har rett til eget husly. Er dette sant?

Sharia har gitt visse rettigheter til en ektemann og på samme måte har koner visse rettigheter. Ofte svikter ektefellene hverandre når det gjelder å gi hverandre deres rettigheter. Det fører ofte til konflikter og enkelte ganger går ekteskap i oppløsning.
Besvart av: Javaria T
Publisert på: juni 21, 2007

Nylig mottok jeg følgende fra noen som forsøker å følge religionen oppriktig, men veit ikke hvordan svare på dette. Vil sette stor pris på din hjelp. Måtte Allah belønne dere uendelig alle sammen for alt det dere gjør for ummah: Jeg kom over denne hadithen og ble veldig lei meg: Berettet av Ibn ’Abbas, profeten (fred være med ham) sa: ”Jeg ble vist helvetes ild og majoriteten som oppholdt seg der var utakknemlige kvinner.” Det ble spurt, " Tror ikke de på Allah?” (eller er de utakknemlig mot Allah?) Han svarte, ”De er utakknemlige mot deres ektemenn og er utakknemlige til velvilje og det gode (veldedige gode gjerninger) som blir gjort mot dem. Hvis du alltid gjør noe godt (gjerninger) mot en av dem, og hvis hun da ser noe i deg (som hun ikke liker), vil hun si, ”Jeg har aldri fått noe godt fra deg” Sahih Bukhari, Volume 1, Book 2, Number 28 Gjennom hele livet tolerer kvinner urettferdigheter fra deres ektemenn. 99 % av kvinner blir behandlet som slaver. Islam tillater ikke kvinner å klage, eller reagere mot urettferdigheten som blir begått av deres ektemenn, eller ei oppføre dårlig mot dem, slik de gjør. Hvis kvinner gjør noe av dette, blir helvetes ild deres skjebne!! Vær så snill kommenter.

Kjære spørrer, Jeg ber for at du befinner deg i god helse og iman. Hadith litteratur er et rikt og fascinerende glimt i profeten (fred være med ham) sitt liv. En av de mest utrolige aspekter av denne litteraturen er det faktum at mange kvinner tok del i bevaringen og overføringen av profetens arv.
Besvart av: Javaria T
Publisert på: september 28, 2007

Assalamu alaikum, Jeg ønsket å få en avklaring på forklaringen gitt av Shaykh Nuh angående beviset for bruken av hijab. Dette er et tema som har blitt debattert mye siden hijab forbudet i Frankrike og jeg er nå usikker på hvor kravet kommer fra. Assalamu alaikum, Jeg ønsket å få en avklaring på forklaringen gitt av Shaykh Nuh angående beviset for bruken av hijab. Dette er et tema som har blitt debattert mye siden hijab forbudet i Frankrike og jeg er nå usikker på hvor kravet kommer fra. Shaykh Nuh skriver: ”Det er ingen annen leksikalsk mening der ordet khimar kan bli konstruert. Ordvalget som er befalt, dog, og la dem trekke deres hodeplagg over deres bryst, forvirrer noen ganger de som ikke er spesialister i vitenskap av Koranen, og i sannhet, det å tolke Koranen krever enkelte ganger dyp kunnskap av de historiske omstendighetene rundt de ulike versene som ble åpenbart. I dette tilfellet, den elliptiske formen av den gudommelige befalingen er fordi kvinnene som levde ved åpenbaringen brukte hodeplagg knyttet bak sine nakker, som noen landsby kvinner fortsatt gjør i muslimske land, lar forsiden av nakken være udekket, likedan med åpningen (Ar. entall jayb, flertall juyub, oversatt som ”bryst” i verset over) på toppen av antrekket. Den islamske åpenbaringen bekreftet praksisen om å dekke hodet, forstått fra bruken av ordet khimar i verset, men forklarte også at tradisjonen på den tiden ikke var tilstrekkelig og derfor knøt kvinnene hodeplagget foran og lot den dekke ned for å skjule halsen og antrekkets åpning på toppen.” Jeg er litt forvirret når det gjelder hvordan ordvalget som er brukt i disse enkelte versene er betraktet å være en ordre. Min tidligere forståelse angående beviset for hijab var at det spesifike med orderen kom fra hadithen i Abu Dawood angående profeten (fred være med ham) som understreker for Asma at kun ansiktet og hender bør vises. Kan du være så snill å klargjøre hva som gjør ordvalget/grammatikken i versene referert ovenfor som gjør dem beviset for bruken av hijab obligatorisk? Jeg er ikke sikker på hvordan ordet ”khimar” alene er brukt som bevis for at hijab er påkrevd.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, den Nåderike. Priset være Allah. Måtte Allahs fred og velsignelser strømme over vår elskede profet. Kjære søster, Påbudet om hijab er åpenbart når vi undersøker den grammatiske strukturen av dette verset: وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلاَ يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ
Besvart av: Khudija Mahmood
Publisert på: mai 6, 2008

Salaam alekum Jeg lurer på hvilken regler som gjelder etter en spontan abort. Er det samme regler som en dame følger etter normal fødsel? for eks. det med 40 dager og slikt? Har det noe å si hvor lang på vei en kvinne var før spontan aborten?

Takk for din henvendelse. Man må forholde seg til de samme reglene for spontan abort som for normal fødsel. Hvor langt kvinnen har kommet før den spontane aborten inntreffer, har ingen betydning.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: oktober 17, 2007

Kan man ha samleie med sin kone etter at hennes mens har sluttet, men før henne har tatt dusj ? Hva om mens slutter noen dager tidligere enn normalt. hva da ? Takk.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, den Nåderike!   Takk for å sende inn spørsmålet.   Hva gjelder samleie etter menstruasjon, er det viktig å ta hensyn til følgende:  Om menstruasjonen slutter etter ti dager, som er den maksimale menstruasjonsperioden, så er det ingen problem i å ha samleie med sin kone før hun har gjennomført ghusl (dusj/bad).
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: oktober 6, 2008

salam o'alaikom Iblant når jeg er ferdig med å be når jeg sjekker nedenunder finner jeg no tåkelignende legge seg på tuppen av min private del, må jeg gjøre wudu på nytt og gjøre salaten på nytt eller skal jeg bare gjøre wudu for den nye salaten. Jazakom Allahwakhair

Takk for din henvendelse. Ettersom dette skjer uregelmessig slik du beskriver i henvendelsen, er det to scenarioer:  1. At det skjer før eller under salah 2. Eller etter salah
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: oktober 29, 2008

salam o3alaikom Jeg har et spm ang. ghusl, jeg vet at man først skal starte med wudu også kommer ghusl. men når jeg gjør ghusl og jeg har luft i magen og jeg slipper det ut må jeg da gjøre wudu og ghusl på nytt eller skal jeg bli ferdig med ghusl også gjøre bare wudu på nytt. Så har jeg et annet spm. hver gang når jeg våkner så finner jeg noe i underbuksene men jeg er usikker på om det er Mani, Madhi eller Wadi så det blir alltid til at jeg gjør ghusl, og iblant synes jeg det er ganske slitsomt. Jeg beklager for måten jeg har skrevet det på, men jeg håper kjære brødre at dere kan svare meg på dette. wasalam o3alaikom

Takk for å sende inn spørsmålet. Wudu før ghusl er ikke nødvendig, men derimot en sunnah. Man trenger ikke å gjenta wudu etter ghusl, uavhengig om man har utført wudu forkant av ghusl eller ikke, med mindre man har gjort noe som ugyldiggjør wudhu. Ghusl er med andre ord gylig selv om du ikke har utført wudu før det, eller om du slipper ut luft fra magen din under ghusl.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: november 10, 2008

Hei, Jeg har et spm anngående samleie innenfor islam. Jeg lurer på om jeg som en jente må gjøre meg ren(pak/tahir) på samme måte etter samleie, som etter mensen? eller er det noe forskjell, elr noe annet jeg også må gjøre i tillegg? En annen ting jeg lurte på var, om jeg trengte å bli ren (pak/tahir) etter intim aktivitet i underlivet, men uten at samleie finner sted? [Det kursive er en tilpasset omformulering av opprinnelig tekst]

Takk for din henvendelse. Ghusl er obligatorisk dersom et eller flere av følgende forhold foreligger: Sædutløsning som kun skjer ved shahwah (seksuell lyst), og ikke av andre grunner. Dette gjelder både i form av en «våt drøm» eller i våken tilstand. Det skilles her ikke mellom menn og kvinner.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: desember 11, 2008

Hva er den raskeste måten å gjøre ghusl på, samtidig som man oppfyller alle krav relatert til renselsen. Jeg snakker om ghusl som er nødvendig ifm samleie, menstruasjon osv. Takk

Ghusl (den rituelle dusjen) blir obligatorisk ved tre anledninger: Etter samleie, uansett den fører til sædutløsning/orgasme eller ikke. Etter sædutløsning/orgasme som skjer ved seksuelt lyst. Ved endt menstruasjon og barseltid.
Besvart av: Mohammad Juned
Publisert på: desember 16, 2008

Hvorfor må vi trimme vårt kjønnshår og håret i armhulen? Må vi fortsette å gjøre det?

Al-Salam `alaykum, Håret i underlivet og under albuene bør fjernes. Det er mislikt å la det gro til det blir langt. Det er anbefalt å gjøre dette på en ukentlig basis, ideelt på fredager (før fredagsbønnen). Å forlenge dette til minst en gang hver 15. dag er ikke mislikt, men utover dette er klandreverdig, og senere enn 40 dager er syndig. (Tahtawi, Hashiyat al-Tahtawi ‘ala al-Maraqi al-Falah)
Besvart av: M. Azhar
Publisert på: mai 17, 2010

Vet du hvordan muslimske foreldre og elever i praksis løser energiproblemene som kan oppstå under Ramadan? Og når må barn delta i denne fasten?

Takk for din henvendelse. Den tradisjonelle måten å starte fastedagen på er å spise godt like før skumring. Ved å velge riktig type mat, føler de fleste seg mette gjennom første halvdel av dagen.
Besvart av: Noman Ahmed
Publisert på: august 20, 2011

Salam Najeeb sahab! Hadde et kort spørsmål relatert til ramadan og ghusl. Kan man gjøre ghusl etter at fasten har startet? Det hender noen ganger at man ikke rekker å gjøre det før sehri.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, Nåderike. Takk for din henvendelse. Man kan utsette ghusl til etter sehri.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 24, 2011

Assalam. Jeg har et spørsmål angående fasting. Når jeg faster mister jeg kroppstemperaturen, dermed begynner jeg å fryse veldig mye og får kjempe vondt i hodet. Dette varer da flere timer etter iftar også. Hva sier religionen vår om sånn problemstilling?

Takk for din henvendelse. Allah, den Opphøyde, sier i Koranen: «Dere som tror, det er foreskrevet dere å faste, slik det var foreskrevet dem som levde før dere, så dere må bli gudfryktige, noen bestemte dager.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 24, 2011

Aslam.lurer på når jeg faster .sover får jeg itlam .har jeg faste eller ikke.eventuelt hva skal jeg gjøre.

Takk for din henvendelse. Fasten brytes ikke pga ihtilam (ufrivillig sædavgang).
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 24, 2011

Salam aleikom! Jeg lurer på når jeg er avhengig av å ta mine medisiner daglig for å holde kontroll på mitt blodsukker og blodtrykk,hva må jeg gjøre. faste er jo farz det forstår jeg, men er det noe regel under sånne tilfeller...

Takk for din henvendelse. Er du avhengig av å ta medikamenter i løpet av fastetiden, som foreskrevet av en lege, har du mulighet til å utsette fasten.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz 
Publisert på: august 25, 2011

Salam. Hva er korbani (eks av lam)?? Når er det obligatorisk (er det når en kvinne er gift)?? Når skal man gi korbani (er det før store Eid)?? Hvis man ikke kan gi korbani, er det noe alternativ måte, kan man f.eks istedet gi penger?? Jazakalla kheir for svar

Takk for din henvendelse. Qurbani er wajib på enhver muslim som både er baligh og disponerer nisab, uavhengig av om man er gift eller ei. Qurbani kan gis den 10., 11. eller 12. Zul-hijjah. Mer om dette kan du lese her. 
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: februar 25, 2010

Tawaf e wida og wudu

Wudu er nødvendig (wajib) for å utføre tawaf. Tawaf-e-wida er også wajib i hajj. Om du har utført tawaf-e-wida uten wudu (som mailen din tyder på), betyr det at du har gått glipp av en wajib i hajj. Når dette skjer må det erstattes med en dam (ofre en geit, en sau e.l.).
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: mai 24, 2007

Jeg er utålmodig og venter på å utføre umrah

Jeg er en 19 år gammel jente, og sammenlignet med mange andre enda veldig ung. For to år nå har jeg ventet med å reise til Saudia Arabia og ønsket å utføre umrah. Men jeg har ikke vært i stand til det. Jeg er født muslim og følger Islam fra hjertet. Likevel, jeg er for tiden en praktiserende muslim og har utført bønnen (namaz/salah) hver dag for to år nå. Jeg begynte å bruke hijab for ett år siden.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 9, 2010

Salam. Jeg lurer på om det er tillatt i islam å ha samleie med sin kone når en er på hajj? og evt når det er tillatt?

Takk for din henvendelse Det er ikke lov å ha samleie under hajj fra det tidspunktet man tar på seg ihram til man har utført tawaf ziyarat (også kalt tawaf ifadah). Man tar på seg ihram for hajj vanligvis på den 8.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: august 23, 2012

Hei, Jeg lurer på på hvem som kan betale for en umrah/hajj reise? Kan jeg som datter gi en umrah reise i gave til mine foreldre selv om de har råd til å betale det selv og de har en voksen sønn som også kunne gjort det.Tusen takk for arbeidet dere gjør.?

Du gjør deg selv en stor tjeneste ved å betale for foreldrenes umrah. Dette vil insha’Allah sikre deg masse belønning og velsignelse. Dette uavhengig av om de selv har råd til å gjennomføre dette – eller at det også er andre personer som kan betale for dem.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 29, 2012

1. Hva om en pilgrim som ikke har mulighet til over natten i Mina, på grunn av ingen telt. Er det noen begrensning at alle må bli der opp til salat-e-Fajer før tar turen til Arafat og hvis en person ikke gjort dette så Hajj ikke vil være komplett? 2. Hva om transport fra Mina til Arafat. Hvis bussen tid til Arafat er etter Maghrib Salaat, eller sent i kveld og om natta på 8 Dhul Hajj (før Salaate Fajer)?

1)Overnatting i Mina er sunnah. Om man av en eller annen grunn ikke får overnattet der, vil det ikke ha noen konsekvens for gyldigheten av hajj. Men det er en handling som er imot sunnah. 2)Det er obligatorisk å oppholde seg på Arafat-sletta (wuquf Arafat) for en stund mellom det tidspunktet når solen begynner å forlate senit (sitt høyeste punkt på himmelen) den 9. dhul-hajj og før fajr-tiden på den 10. dul-hajj inntreffer. 
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: oktober 30, 2012

Hva er Takbir al-Tashriq og når leses det?

Takbir al-Tashriq er en praksis som er overlevert fra de tidligere generajoner av muslimer med referanse til Sayyiduna ‘Ali og Ibn Mas’ud (måtte Allah være til lags med dem) i samlingen til Ibn Abi Shayba [Ibn al-Humam, Fath al-Qadir]. Dette er altså en praksis som har sine røtter fra profetens (fred være med ham) ledsagere og dermed ansett som autentisk og fortjenstfull.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: mars 30, 2013

Jeg lurer på hvem egentlig yazid var. Folk sier til meg at yazid drepte barnebarnet til muhammed som heter hussain. De sier også at yazid var venn med omar og abu bakr. Jeg lurer på om det de sier er sant.

Takk for din henvendelse. Yazid var sønnen til Hazrat Amir Muawiya (måtte Allah være fornøyd med ham), den første kalifen i Omayyad-dynastiet. Yazid var en syndig person – han drakk alkohol og neglisjerte bønnen (Jalal al-Din Suyuti: Tarikh al-Khulafa: side 381, Zia-ul-Quran Publications Lahore 2006).
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: mai 15, 2013

1) Hva skal man gjøre når man har lest ferdig koranen? 2) Hva slag dua skal man lese? 3) hvis man vil at det man har lest .Den " swab" man har fått ved lest ferdig koran skal gå til en person som er død eller til en syk person hva skal man si da? Håper dere kan hjelpe meg med svarene.

Takk for din henvendelse. 1 og 2) Du trenger ikke nødvendigvis å gjøre noe spesielt annet enn å takke Allah for at Han har gitt deg mulighet (tawfiq) og æren av å resitere Sine hellige ord.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: juli 16, 2013

Salamo aleikum Har en del rekke spørsmål Hvis jeg har gjort 49 % av dårlige handlinger og 51 % av gode handlinger, vil jeg da slippe straff for de 49 % av onde handlinger fordi skalaen på det gode er høyere enn skalaen på det dårlige? Jeg har lest et sted der det sies at en muslim entrer ikke paradiset før man har renset seg fri for sine synder i helvete først. Stemmer dette gjennom fiqh? Og hvis man ikke ber sine obligatoriske bønn, blir man erklært som en frafallen muslim.Altså man er ikke en muslim lenger?

Takk for din henvendelse. ​Det er flere vers i Koranen som nevner vektskålen, eller al-Mizan, hvor menneskenes handlinger vil bli veid på dommedagen. Under følger 3 slike vers: ​Veiingen på denne dag er sannhet. De hvis vektskåler er tunge, dem vil det gå godt. De hvis vektskåler er lette, de er fortapte fordi de forgikk seg mot Vårt ord. (7:8-9)​
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: juli 23, 2013

Salam. Jeg har spørsmål ang det å ha mareritt...idag morges stod jeg opp med å ha hatt mareritt om at moren min dør:((( jeg er så bekymret,kommer ikke over det...hvorfor drømte jeg no slikt???hva skal det bety??? me buhat pareshan hoon,setter stor pris på å få et svar fra dere snarest...takk på forhånd?

Takk for din henvendelse. Jeg tolker dessverre ikke drømmer. Men slike drømmer kan unngås ved å følge sunnah relatert til søvn. Mareritt eller drømmer om uønskede og negative ting bør heller ikke fortelles videre.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz 
Publisert på: oktober 3, 2014

Hei! Kan dere være så snill å svare meg på forholdet mellom muslimer og jøder. Jeg hadde en samtale meg min bestemor i går og hun mente at Allah har sagt at man skal hate jøder, og hvis jeg ikke er enig, går jeg imot Allah. Jeg fikk så vondt i hjertet, islam betyr jo fred. Hvordan kan man da ha hat for enkeltmennesker. Kan du være så snill å svare på hvordan vi skal forholde oss til jøder. Min bestemor sa: at det har blitt referert slik: du kan spise kos en jøde, men sove hos en kristen. Hvis de limer inn sura, eller hadith, kan de være så snill å skrive en konklusjon, det er vanskelig for meg å forstå. Det kan ikke være riktig å hate, jeg mener også å ha lest at en mann kan gifte seg med en jødisk kvinne, og at man skal behandle de som dine brødre. Det kan vell ikke være mer riktig å gi en fattig muslimsk unge brød enn å gi en fattig jødisk unge brød? Eller? Setter utrolig pris på svar, i og med at jeg alltid havner i en ganske intens diskusjon med enkelte.

Takk for din henvendelse. Islam oppmuntrer oss til å respektere våre medmennesker. Hvis vi ønsker at andre skal behandle oss med verdighet må vi selvsagt gjøre det samme, så enkelt er det. Du kan ikke forvente respekt og godhet fra andre når du har en en dårlig og uhøflig oppførsel mot dem.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: august 15, 2015

Er det Gunnah å si Allah Mian? Kan man si det eller er det ikke tillatt å si det?

Takk for din henvendelse. Det er ikke tillatt å si Allah mian (på urdu: اللہ میاں) ettersom dette ordet er tvetydig. Ordet brukes bl.a for sin ektemann, sønn eller for å få oppmerksomhet fra en like- eller mindreverdig (Fatawa Razwiyya: 14/614,Tafhim-ul-Masaail: 1/29-30).
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: april 26, 2009

Salaam alekum. Jeg har et lite spørsmål. Hva er sadqa og hvordan gir man sadqa?

Takk for din henvendelse. Begrepet sadaqah (flertall sadaqat) betyr «frivillig veldedighet». Alt man gir bort med intensjon om belønning (ajr eller sawab) fra Allah er sadaqah. Den kan gis til de trengende, om det er slektninger, venner eller andre folk i samfunnet.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: september 8, 2009

Aslama o ALikum jeg luer pa, hvor mye fitrana jeg skal betale til moskeen , hvor mye per person? jeg lurer ogso p om hvor mye mann skal betale zakaat, hvis en har gull i verdi rundt 40 tusen kroner. det er ca 150 gram gull er ca 17 tolle. vil gjerne at dere svarer meg s[ fort som mulig. til mailen min. takk Allah hafiz

Takk for din henvendelse. Det minste beløpet for fitrana eller sadaqah al-fitr er i år (2009) på ca. 30 kroner pr. person (iht prisen av ca 2 kilo mel), og det maksimale på 150 kroner (iht ca. 4 kilo dadler). Man kan velge mellom å gi fitrana i henhold til en av disse to.
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz 
Publisert på: februar 16, 2010

AA, Hvis vi ønsker å betale zakat, hva er vitktigst først? Vi har også en gjeld hvor vi betaler renter som vi ikke blir kvitt, noe vi ønsker å bli ferdig med snarest som mulig fordi den ghelda vokser stadig. Hva bør vi gjøre betale zakat først eller betale ned på lånet vi har? Håper å få raskt svar...

Takk for din henvendelse. Å gi den obligatoriske almissen (zakah eller zakat) er pålagt enhver muslim som besitter nisab i et helt år. Nisab for zakah er bl.a. ca. 87,48 gram gull, 612,36 gram sølv eller kontanter tilsvarende verdien av 612,36 sølv om man hverken har gull eller sølv.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: mars 1, 2010

Assalamo alaikom! Jeg henviser til ett tidligere spørsmål (Tillatt å donere bort haram gjenstander?) hvor det ble svart att alt som er haram å eie og bruke er haram å donere. Gjelder dette også rentepenger? Jazakallah khair

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, Nåderike. Takk for din henvendelse. Det er en generell regel som gjelder alle forbudte eiendeler og ulovlige inntekter. Disse kan ikke doneres. Med donasjon menes det her å gi noe bort som sadaqa. Det vil si gi noe bort med intensjon om å få belønning for det fra Allah.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: januar 10, 2011

Hei Hvert utgående år får man tilgode skrevet renter fra banken på penger man har i sparekonto. Jeg vet at å motta/gi renter er ulovlig i Islam, unntatt særtilfeller. Jeg har uansett tenkt å gi disse rentene til veldedighet eller donasjon til en moskee. kan man få ajr for det?

Takk for din henvendelse. Det er ikke riktig å gi disse pengene til en moské. De kan imidlertid brukes til andre veldedighetsformål, men uten intensjon om sadqa/sawab.
Besvart av: Najeeb Naz
Publisert på: februar 5, 2012

Hei, alle i Norge blir skattlagt, avgift trukket fra vår lønn. Disse pengene blir gitt til noe godt i samfunnet. Norske stat innkasserer beløpet fra enhver borger i Norge, kan vi kalle dette for zakaht,? Og eventuell hvorfor ikke når disse pengene går til veier, skole, medisiner, hjelp til utlandet osv. Pengene går ikke bare til nordmenn, men til flere muslimer som benytter seg av veiene, utdanning, medisin osv.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, evig Nåderike. Takk for din henvendelse. Det er forskjell mellom den statlige skatten og zakah (eller zakat).
Besvart av: Najeeb ur Rehman Naz
Publisert på: februar 9, 2016

Er takaq gyldig hvis kvinnen er i menstruasjonsperioden sin??

Takk for din henvendelse. Det er syndig å gi talaq (skissmisse) mens kvinnen har menstruasjonsperiode. Talaq vil derimot være gyldig. Venteperioden til kvinnen vil bli forlenget. Hun må avvente en ny menstruasjonssyklus før idda starter.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: januar 26, 2016

Ved andre talaq, kan man bare gjøre ruju. Eller kreves det ny nikah? Kreves det ny nikah i det hele tatt, etter 1. Eller 2.?

Takk for din henvendelse. Dersom mannen avgir en eller to talaq (skilssmisse) med ord (sarih) så vil det telles som talaq- raj’i. Med en slik skillsmisse kan ektefellene gjøre ruju (gå tilbake) uten en ny nikah (ekteskapskontrakt). Men ruju må skje innen iddat periodens utløp. Etter det kreves ny nikah.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: november 9, 2016

salam aleikum. jeg vet ikke hvor jeg skal sende spørsmålet så jeg sender det her. Jeg lurer på om jeg kan få et utfyllelse av de forskjellige skilsmissene i islam. Jeg tenker spesielt på kvinnens rett. Jeg leste en hadith hvor en kvinne kom til profeten Muhammad (fmvh) og sa at selv om ikke det var noe galt med hennes mann ville hun ha skilsmisse. Profeten spurte da om hun var villig til å gi en eller annen gave tilbake. Så ble de skilt, men husker ikke på hvilken måte, om profeten fikk mannen hennes til det eller om han ga henne skilsmisse. Hvilken hadith er dette? Er det riktig at profeten aldri har hindret en kvinne som ville skille seg fra å skille seg? For i så fall, hvordan kan det våre riktig av folk nå om dagen å hindre kvinner i det?

Takk for din henvendelse til oss. Når en kvinne som ikke ønsker å våre sammen med sin mann, av en eller annen gyldig grunn, så kan hun søke om skilsmisse. Dette heter khul»a. Alt fra misnøye med mannens utseende til at mannen utsetter sin kone for mishandling er gyldige grunner for en khul»a. Khul»a kan søkes gjennom retten. Det går ut på at kvinnen blir enig i å betale tilbake det hun har mottatt fra mannen sin som medgift (mahr) mot oppløsning av ekteskapet. Partene har også anledning til å bli enig om et beløp som er mindre eller mer enn verdien til medgiften.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: november 9, 2016

Jeg har en problemstilling og ønsker og avklare min situasjon med en muslims lård. Det begynte med at jeg og min mann hadde en dårlig dag og vi begynte å krangle etter noen heftige diskusjoner. Kranglingen førte fort over til at vi begge mistet vårt temperement. Jeg sa ting som jeg ikke burde ha sagt og mannen min sa følgende ord: " Jeg gir deg talaq". Etter å ha hørt den setningen falt min verden i grus. Da ting roet seg litt, begynte han å si at han skulle bare skremme meg og han sa aldri ordet "talaq". Han sa noe annet, Â og at jeg hadde hørt feil. Jeg er nå kjempe forvirret om det har blitt talaq eller ikke. Er vi gift eller er vi skilt nå? Han har lagt hånda på quran og sier at han har ikke sagt at han gir meg talaq. Vennligst veiled en forvirret søster!

Hvis mannen din sa: «jeg gir deg talaq», ble det en talaq raj»i. Dette til tross for at han nå sier at han sa det bare for å skremme deg. Jeg antar at han sa det kun én gang eller to ganger, og ikke tre ganger. For hvis han sa det tre ganger da er det talaq mughallazah, dvs skilt med en gang uten noen mulighet til ruju» (å angre). Mens talaq raj»i betyr at man har mulighet til ruju» og kan våre sammen som et ektepar igjen uten videre.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: november 9, 2016

Grunnet diverse omstendigheter ønsker jeg å skille meg fra min pakistanske mann som ikke har bodd sammen med oss og som ikke har forsørget barna. (Innlegget er betydelig forkortet og anonymisert)

I Pakistan har du mulighet til å søke om noe som heter «khul»a», altså skilsmisse fra kvinnens side. Dette foregår gjennom rettsvesenet og kan sikkert ordnes ved å høre med en eller annen advokat der nede. Forutsetningen for en kvinne til å søke om khul»a er at hun har en gyldig grunn til å få ekteskapet oppløst. Situasjonen du har beskrevet i din mail danner sannsynligvis et slikt grunnlag for khul»a.
Besvart av: Najeeb-ur-Rehman Naz
Publisert på: november 9, 2016

Jeg har et spørsmål vedr. skilsmisse. I en situasjon der mann og kone er på hver sin jobb og de krangler over telefon. Begge legger på telefonen. Mannen sier ikke noe skilsmisses ord til kona, for han ønsker seg ikke å skille seg fra henne egentlig.

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, den Nåderike! Takk for å sende inn spørsmålet. I ingen av tilfellene beskrevet i spørsmålet blir ekteskapet oppløst. Det er verdt å merke seg at en skilsmisse ikke trer i kraft ved å si «talaq» til en selv – det være muntlig eller skriftlig.
Besvart av: Najeeb Naz
Bønnetider
Donasjon