Gelatin i kapsler

Spørsmål:

As Salam u Alikum,

Det er mange medisiner som kommer i gelatinkapsler. Medisinen er som oftest i pulverform og halal i seg selv. Gelatinkapslene er som oftest produsert av animalsk kilde som svin og derfor haram.

Det jeg lurer på er om man kan åpne opp disse kapslene og bruke medisinen inni dem, hvis man vet at medisinen i seg selv er halal?

Ma salam


Svar:

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, evig Nåderike.


Takk for din henvendelse.
 
Om det ikke finnes et alternativ til denne medisinen som du er nødt til å ta, kan det gis dispensasjon i dette unntakstilfellet. Det er da viktig å ta medisinen ut av kapslene, slik du nevner i spørsmålet. Du bør på det sterkeste unngå å konsumere kapselen hvis dens animalske innhold er bekreftet. Dette gitt at den animalske kilden enten er haram i seg selv eller at den ikke er slaktet iht. islamske forskrifter for slakt.
 
Og Allah vet best

---

Wassalam
Najeeb Naz

 

Spørsmål & svar

  • Siste svar
  • Mest leste
  • Høyest rangert

See all..

Jan 29, 2008

Hvordan bes istikhara-bønnen ?

AoA,Jeg har hørt at man skal gjøre istikhara før en viktig avgjørelse. Hvordan gjør man…
Sep 28, 2007

Beskyttelse mot svart magi

Jeg trenger veiledning og råd når det gjelder beskyttelse mot mennesklig svart magi og…
Jun 05, 2008

Er all mat fra havet halal?

Salaam alekumEr alt i havet halal?for eks,hval,krabbe,cahmpi,reker,blåkjell.noen sier at…

See all..

See all..

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3