Er etyl vanillin halal?

Spørsmål:

Jeg har et spørsmål vedr ethyl vanilin, er det halal eller haram?
Mange produkter inneholder ethyl vanilin: sjokolader og is osv


Svar:

bism

I Allahs navn, den mest Barmhjertige, Nåderike.

Takk for din henvendelse.

Ifølge Bokmålsordboka er etyl "radikal av karbohydrat som inngår i en rekke kjemiske forbindelser." Mens vanillin er "aromatisk stoff med smak av vanilje." Med andre ord er etyl en ren kjemisk substans, og vinillin er et aromatisk stoff som finnes i flere planter, bl.a. vanilje (se for eksempel Caplex, eller Store Norske Leksikon). Ingen av disse faller under de stoffene som er forbudt i islam så lenge de ikke har en berusende effekt.

Konklusjonen er at det er tillatt å konsumere matvarer som inneholder etyl vanillin eller vanillin.

Og Allah vet best.

Najeeb Naz

 

Spørsmål & svar

  • Siste svar
  • Mest leste
  • Høyest rangert

See all..

Jan 29, 2008

Hvordan bes istikhara-bønnen ?

AoA,Jeg har hørt at man skal gjøre istikhara før en viktig avgjørelse. Hvordan gjør man…
Sep 28, 2007

Beskyttelse mot svart magi

Jeg trenger veiledning og råd når det gjelder beskyttelse mot mennesklig svart magi og…
Jun 05, 2008

Er all mat fra havet halal?

Salaam alekumEr alt i havet halal?for eks,hval,krabbe,cahmpi,reker,blåkjell.noen sier at…

See all..

See all..

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3